fbpx

DİŞ ETİ SORUNLARININ YOL AÇTIĞI GENEL SAĞLIK SORUNLARI

diş eti sorunları ve çözümleri

Diş Eti Sorunlarının Yol Açtığı Genel Sağlık Sorunları

Dişlerinizi fırçalarken ya da diş ipi kullanırken bir çoğunuz diş eti sorunları karşılaşmış olabilirsiniz. Çünkü bu sorun çok yaygın yaşanan bir durum. Çoğumuz da olduğu gibi kan görünce endişeye kapılırsınız. Ki haklısınız da!

Diş etlerinde oluşan şişmeler, kanamalar enfeksiyon riski yaratan durumlardır. Eğer önlem almazsanız enfeksiyon oluşur, ilerler, dişlerinize hatta çene kemiğinize zarar vermeye başlar.  İşte bu diş etinizde oluşan rahatsızlıkları inceleyen bilim periontodoliji bilimidir. Periodontal hastalıklar ilk etapta diş etini etkiler ve gingivit denilen durumu oluşturur. Hastalık ağırlaştıkça yayılır ve tedavisi güç durumlar yaratabilir.

Araştırmacılar uzun yıllar boyunca diş eti hastalıklarına nelerin sebep olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Bu yolda ilk belirlenen sebep temizlenmeyen dişlerde oluşan bakteri plakları. Bu küçücük görünen hatta bazen görülmeyen bakteri plaklarının diş eti hastalıklarını başlatmasıyla vücudumuzda ki diğer hastalıkları da tetikler. Son yıllarda, diş eti hastalıklarının diğer sağlık sorunları ile bağlantılı oldukları tespit edilmiştir. Bu hastalıkların neler oluğuna gelirsek:

Ateroskleroz (Damar sertliği) ve kalp hastalığı: Dişeti hastalıkları tıkalı damar ve kalp hastalığı riskini artırabilir. Aynı zamanda mevcut kalp hastalıklarını kötüleştirdiği de araştırmacılar tarafından ifade edilmektedir.

İnme / Felç: Dişeti hastalığı bloke arterlerin neden olduğu inme türü riskini artırabilir.

Prematüre doğumlar: Hamilelik sırasında diş eti hastalığı olan bir kadın, istenmeyen erken doğum riskiyle karşı karşıya kalabilir. Ayrıca düşük yapma olasılığı da muhtemel olabilir.

Diyabet: Periodontal hastalığı olan diyabetik hastalar, sağlıklı diş etleri olan hastalara göre daha fazla sorunla karşılaşabilirler

Solunum hastalıkları: Dişeti hastalıklarını oluşturan bakteriler akciğer enfeksiyonlarına neden olabilirler veya mevcut akciğer hastalıklarını daha da kötüleştirebilirler

Nasıl yardımcı olabiliriz?