İmplant Nasıl Yapılır?

İMPLANT tek veya iki aşamalı olarak gerçekleştirilir. Çift aşamalıda hastaya önce implant yerleştirilir ve üstü dişeti ile kapatılır. 1.5 -2 ay sonra implantla kemik kaynaştıktan sonra implantı yumuşak dokudan dışarı çıkartmak için lokal anestezi altında ikinci bir işlem yapılarak implant üstüne iyileşme başlığı yerleştirilir. Bu sayede protez aşamasına hazır hale gelinmiş olur. Tek aşamalıda ise hem implant hemde üzerine daha sonra yerleştirilecek olan iyileşme başlığı aynı anda konur. Bu sayede 1.5 ay sonra yapılacak protez için hasta hazırlanmış olur.

İlk Cerrahi Operasyon: İmplantların Yerleştirilmesi

İlk operasyonda diş hekiminiz implantı çene kemiğine yerleştirir. Bu aşamadan sonra implantın başarısı çoğunlukla zamana bağlıdır1.5 – 2 ay süre sonra implant kemikle osseointegrasyon sağlar. İmplantların osseointegrasyonuna yardımcı olabilmek için çene kemiğine aşırı baskıdan kaçınmak (örneğin yumuşak yiyecekler yemek) dişetlerini ve kalan dişleri düzenli olarak temizlemek gerekir. Dikkatli bir bakım ve göstereceğiniz sabır, implant uygulamasının başarısını arttıracak diğer önemli faktörlerdendir.

İkinci Cerrahi Operasyon: Abutmanların Yerleştirilmesi

Restorasyon; Yeni Dişlerin Yapılması Diş hekiminiz implantları çene kemiğine yerleştirir.

Osseointegrasyonun (kemik hücrelerinin implantın çevresinde büyüyerek implantı sabit tutması) tamamlanması1.5 -2 ayı bulabilir

Diş hekiminiz implantı proteze bağlayacak olan abutmanları (küçük metal parçalar) yerleştirir.

Operasyon sonrası daimi dişler yapılmadan önce dişetlerinin iyileşmesi için bir kaç hafta geçmesi gerekmektedir.

Diş hekiminiz protezinizi yaparak abutmanların üzerine yerleştirir. Bu aşamada birkaç düzeltme gerekebileceği için restorasyonun tamamlanması bir-iki ayı bulabilir.

Operasyona Hazırlık

Operasyon öncesi diş hekiminiz sizi yapmanız gerekenler hakkında yönlendirecektir.

Sizden rahat ve bol kıyafetler giymenizi, yanınızda sizi eve bırakabilecek birinin olmasını isteyebilir.

Enfeksiyonu önlemek amacıyla cerrahi operasyon öncesi antibiyotik kullanmanızı, dişlerinizi fırçalamanızı ağzınızı antiseptik bir gargarayla çalkalamanızı ve ameliyat sonrası oluşacak şişliği azaltmak için iğne olmanızı isteyebilir.

İmplantların Yerleştirilmesi

Öncelikle diş hekiminiz rahatlamanız için size sedatif etkili bir ilaç verebilir. Daha sonra implant yerleştirilmesi esnasında acı hissetmemeniz için lokal anestezi uygulanır. Operasyon esnasında konuşmaları, sesleri ve tedaviden kaynaklanan titreşimleri duyarsınız. Operasyon konulacak implant sayısında göre değişir. Kemiği görmek için kesi yapılması, İmplantın yerleştirileceği deliğin açılması, İmplantın yerleştirilmesi, İmplantın üstünün kapatılması; (geçici iyileşme başlığı ile) ve dişetlerinin dikiş ile birleştirilmesi.

Operasyon Sonrası

Operasyondan hemen sonra; muayenehanede bir süre dinlendirilirsiniz. Kanamanın durması için diş hekiminizin verdiği gaz tamponu ısırmanız gerekmektedir. Diş hekiminiz size ağrı oluşması ihtimaline karşı reçete yazar, operasyon sonrası yapılacaklar ve kontrol randevuları hakkında sizi bilgilendirir. Evdeki bakım; enfeksiyondan korur ve iyileşmeye yardımcı olur. Çorba veya patates püresi gibi yumuşak yiyeceklerle beslenmeniz gerekmektedir. Eğer protez kullanıyorsanız diş hekiminiz dikişler alınana kadar protezinizi kullanmamanızı isteyebilir. Operasyondan sonraki gün ağzınızı tuzlu suyla çalkalamaya, dişlerinizi fırçalamaya, diş ipi kullanmaya başlar ve günlük normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Devamlı profesyonel bakım iyileşme ve osseointegrasyonu kontrol için diş hekiminize yapılması gereken rutin ziyaretler ile sağlanır. Bir hafta sonra dikişlerinizin alınması için diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekmektedir. Tam veya bölümlü protez kullanıyorsanız, diş hekiminiz protezinizin içini yumuşak bir maddeyle kaplayarak yeni diş etlerinize uyumlu hale getirir.

Operasyondan sonra eğer;

Çenelerinizdeki şişlik artıyorsa ve Ateş, kanama ve uyuşukluk varsa Çenenizde, ağzınızda ve sinüslerinizde ağrı kesicilerin dindiremediği bir ağrı varsa; diş hekiminizi aramalısınız.

Restorasyon

Yeni Dişlerin Yapılması Artık yeni implantlarınız ve abutmanlarınız yerlerinde, çene kemiğiniz vedişetleriniz iyileşti. Bu durumda yeni dişleriniz (yani protezleriniz) için artık hazırsınız. Proteziniz sadece size özel olduğu için, ölçüler ve ısırma kayıtları için diş hekiminizi birkaç defa daha ziyaret etmeniz gerekecektir.

Yeni Dişlerinizin Bakımı

Rahatça çiğneyebilmek ve güvenle gülümseyebilmek ne harika! Eğer implantlarınıza ve ağzınıza iyi bakarsanız yıllar boyu huzurla gülebilir, yemek yiyebilir ve konuşabilirsiniz. İyi ağız hijyeni sadece implantlarınızı korumakla kalmaz aynı zamanda diş etlerinizin, kemiklerinizin ve kalan doğal dişlerinize korur.

Yeniden Güvenle Çiğneyebilmek

Diş hekiminiz protezinizin sağlam ve stabil olduğuna karar verdikten sonra hemen hemen istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Fakat protezinize zarar vermekten kaçınmalısın. Buz, kalem, diğer sert objeler veya karamel gibi yapışkan yiyecekler çiğnememelisiniz. Abutmanları korumak için, ağzınıza metal her hangi bir şey sokmamalısınız.

Düzenli Kontroller

Diş hekiminizin protezinizi kontrol etmesi, gerekli tamirleri yapması ve abutmanları temizlemesi için en az yılda iki defa kontrole gelmelisiniz. Diş hekiminiz aynı zamanda protezinizin stabilitesini, kemiklerinizin ve dişetlerinizin sağlığını da kontrol eder. Dişlerinizin sağlıklı ve temiz olmasını sağlar. Yeni dişlerinize iyi bakabilmek için günde birkaç dakika daha fazla zaman ayırarak onları düzenli bir şekilde temizlemeli ve rutin diş hekimi kontrollerinizi aksatmamalısınız.

İmplant Çeşitleri

İmplant uygulamaları diş sayısındaki eksikliği gere Tek diş eksikliği, birden fazla diş eksikliği ve Total diş eksikliği olarak üçe ayrılır. Ayrıca implant yapımı diş çekiminden sonra hamen yapılan implantlar (İmmediat), yumuşak doku iyileşmesini takiben (çekimden 3-4 hafta sonra) ve geçikmiş implantlar olmak üzere (diş çekiminden 3-6 ay veya daha fazla süreden sonra) üçe ayrılırlar

Tek Diş Eksikliği

Tek diş eksikliğinde uygulanabilecek iki tedavi seçeneği vardır, ya geleneksel köprü ile ya da tek implantla o boşluk kapatılabilir. Geleneksel köprü yapımında komşu iki diş kesilerek köprü ajuste edilir. Bu tarz bir restorasyonla bir süreliğine çok iyi bir estetik ve fonksiyon sağlanabilir, fakat bu tip bir protez çekilmiş kök etrafındaki kemiği koruyamaz, o kemik bir süre içinde rezorbe olmaya başlar.

Tek diş eksikliğinde implant uygulamasının bir çok avantajı vardır:

1. Görünümü, fonksiyonu ve verdiği his aynı doğal dişinkine benzer

2. Uzun dönemde çok daha estetiktir.

3. Çürüme olasılığı yoktur.

4. Komşu dişleri kesmeye gerek yoktur.

5. Bir köprüye göre daha hijyeniktir, temizlemesi daha kolaydır.

Birden fazla diş eksikliklerinde üç tedavi seçeneği vardır: Diş destekli köprüler, hareketli parsiyel protez ve implant destekli köprü. Böyle bir durumda implant destekli protezlerin üstünlüğü daha da açıktır. Hareketli protez, kemik rezorpsiyonunu hızlandırır. Ayrıca doğal dişler üzerine gelen kroşeler, dişlere aşırı yük bindirir ve onları zayıflatır. Parsiyel protqr. Tedavinin maliyeti düşer.

Neden İmmediyat Yerleştirme ve Yükleme Yapılmalıdır?

Çekim Sonrası Kret Rezorpsiyonunun Oluşumu Ve Sıklığının Azaltılır. Ogmentasyon İhtiyacı Azaltılır. Kötü İmplant Pozisyonunun Oluşumu Engellenir.

Hangi Durumlarda İmmediyat İmplant Yerleştirilebilir?

1. Travmaya Bağlı Avülsiyon (Dişin Yerinden Çıkması)

2. Horizontal Veya Vertikal Kırık Persiste Süt Dişi

3. Endodontik Tedavinin Başarısızlığı

4. Periodontal Hastalıklar

5. Restore Edilemeyen Çürükler

Hangi Durumlarda İmmediyat İmplant Yerleştirilmez?

1.Mekanik Stabilitenin Yokluğu

2. Komşu Dişlere Yakınlık

3. Çekim boşluğunun Bütünlülüğünün Olmaması

İstanbul Halkalı /Atakent ve Bayrampaşa bölgelerinde hizmet vermekte olan diş kliniklerimizde deneyimli implant uzmanları ile tüm implant vakaları için profesyonel çözümler üretmekteyiz.

İster Atakent implant diş kliniği, ister Bayrampaşa implant diş kliniği şubelerimizi ziyaret ederek dişleriniz için yapılması gereken implant hakkında ÜCRETSİZ bilgi alabilirsiniz. İmplant muayenesi için bize 444 5 212 numaralı telefondan ulaşıp randevu oluşturabilirsiniz.