Dişlerinin görünüşünden ve gülüşünden memnun olmayanlar CAD-CAM sistemleri ile gerçekleştirilen zirkonyum diş porselenleri ile istedikleri doğal dişlere ve gülüşe sahip olabilirler. Tıbbın diğer dallarında başarı ile kullanılan zirkonyum maddesi 2000’li yıllardan itibaren diş hekimliğinin hizmetine sunulmuş ve birçok alanda kullanılmaktadır.

Estetik Diş Hekimliğinde Zirkonyum Dişlerin Avantajları

-Diş hekimliğinde kullanılan en estetik materyallerdendir.
-Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin dokusu tam olarak yakalanır. Sağlıklı bir dişin minesi tamamen ışığı geçirmesine rağmen porselen dişlerin altında kullanılan metaller porselen dişlerde opak bir görüntü yaratabilmektedir. Özellikle güneşli ortamlarda ve fotoğraf flaşında belli olabilen cansız görüntü problemi zirkonyum dişlerde çözülmüştür.
-Diş eti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere göre çok daha iyidir. Diş eti hastalıklarında ya da diş eti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyum diş porselenlerinde görünmez.
-Alerjik değildir, doku dostu bir materyaldir.
-Isı yalıtıcı özellikleri çok iyi olduğundan dişlerde soğuk sıcak hassasiyetini önlerler.
Zirkonyum diş porselenleri 900 megapaskal dirence sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar. Bu kadar güçlü olmasıyla birlikte ışığı geçirecek kadar zarif ve estetiktir. Hem ön dişlerde hem de arka dişlerde güvenle kullanılabilen ileri teknoloji ürünü bir malzemedir.
-Zirkonyum diş porselenlerinin içeriğinde metal bulunmadığından dolayı metal alerjisine sebep olmaz.
-Zirkonyum dişler metal içerikli olmadığı için herhangi bir tat değişikliği yaratmaz kokuya da sebep olmaz.
-Pürüzsüz ve kaygan diş porselen yüzeyi nedeni ile plak birikimi olmaz. Çay, kahve gibi gibi diş renklendiricilerinden etkilenmez. Zirkonyum diş porseleninin rengi sabit kalır.
-Normal dişler gibi zirkonyum dişler fırçalanır. Diş hekimi periyodik kontrollere düzenli gelindiği takdirde zirkonyum diş porselenlerinde oluşabilecek problemler tespit edilir ve gerekli önlemler alınır.
-Kesin bir zaman verilemez ancak düzenli diş hekimi kontrolleri yapılırsa zirkonyum diş porselenleri çok uzun yıllar kullanılabilir

Zirkonyum Dişlerin Hazırlanması

Zirkonyum dişlerin ağızda hazırlanma işlemi klasik porselen diş hazırlanması ve ölçü alınmasıyla aynıdır. Farklılık laboratuvar işlemlerinde başlar. Zirkonyum diş porselenleri Cad Cam teknolojisine sahip bilgisayar destekli cihazlarla yapılabilir. Bu yöntemde hasta ağzından alınan diş ölçüleri bilgisayar ortamında optik okuyucularda taranır. Zirkonyum levhalardan el değmeden freze sistemleri sayesinde bilgisayar tarafından kesilip şekillendirilir. Kamera yardımı ile elde edilen veriler bilgisayara yüklenir. Daha sonra tasarımları(CAD) yapılarak üretime (CAM) geçilir.
Bu sistemde kullanılan diş porseleninin alt yapısında kristal veya zirkonyum bulunmakta böylece mükemmel estetik kalite ve doğallık yakalanmakta ve yapım süresi de kısalmaktadır.