fbpx

DAHA BEYAZ DİŞLER, DAHA FAZLA ÇEKİCİLİK

beyaz dişler

DAHA BEYAZ DİŞLER, DAHA FAZLA ÇEKİCİLİK

Annelerimiz sürekli dişlerimizi fırçalamamız yönünde bizi uyarırken muhtemelen yapılan bilimsel araştırmaların farkında değildi. Fakat yapılan araştırmalar annelerimizi yüzde yüz haklı çıkarıyor. Araştırmalar diyor ki: “Düzgün görünen beyaz dişler, kişileri daha etkileyici yapıyor.” Bir tavus kuşu için kuyruğu ne kadar önemliyle insan için de dişleri o kadar önemli diyor araştırmacılar.

Peki, bu araştırma nasıl yapılmış, gelin beraber inceleyelim. Leeds ve Central Lancashire üniversitelerinden araştırmacılar modellerin fotoğraflarını çekip, dijital ortamda diş renkleri ve aralıklarıyla oynamalar yapıyorlar. Diş renklerini kahverengimsi sarı, sağlıklı beyaz, parlak beyaz olarak üç farklı tonda değiştiriyorlar.

150 farklı kadın ve erkeğe bu modellerin fotoğrafları gösteriliyor ve hangi modellerin daha etkileyici olduğu soruluyor. Sonuçlar ise hiç şaşırtıcı değil. Aralıklı dişler düzgün dişlere göre daha az çekici, sarı dişler ise hiç tercih edilmeyen diş rengi olarak belirleniyor.

”Kadınlar kadınlara bakarken aralarındaki rekabeti düşünüp kendilerini yarıştırırlar”

Leeds Üniversitesi psikologu Colin Hendrie diyor ki “Erkekler kadınlara bakarken çekiciliği düşünürken kadınlar kadınlara bakarken aralarındaki rekabeti düşünüp kendilerini yarıştırırlar. Kadınların dişleri yaşları hakkında bilgi verir. Bir kadının menopoz yaşına ne kadar kaldığı dişlerinden öğrenilebilir.” Ayrıca bunların yanında genetik bozukluklar, çocukluk hastalıklar ve beslenme bozuklukları hakkında da bilgi edinebileceğini söylüyor Dr. Hendrie.

Dişlerimizin görünüşü bize bu kadar çok şey söylerken onların güzel görünmesi için yapamayacağımız şey olmaması gayet doğal değil mi? Daha güzel, daha etkileyici, daha genç ve en önemli daha sağlıklı görünmek için ağız ve diş sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin. Günde iki kez dişlerinizi fırçalamayı ve altı ayda bir diş hekimi ziyaretlerinizi unutmayın!

Nasıl yardımcı olabiliriz?