fbpx

DİŞ HEKİMİNE GİTMENİZ GEREKEN 6 NEDEN

diş hekimi

Diş Hekimine Gitmeniz Gereken 6 Neden

Çok fazla baharatlı yiyecekler yediğinizde ağzınızın kokması ya da yaraların oluşması, sıcak peynir yediğinizde ağzınızda kabarcıkların oluşması çok normaldir.

Fakat ağız ve diş sağlığınız hakkında endişe verici problemler yaşadığınızda mutlaka diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir. Bu endişe verici problemlerin neler olduğunu biliyor musunuz?

İşte, göz ardı etmemeniz gereken 6 ağız ve diş problemi:

1.Diş Ağrısı

En önemli işaret diş ağrısıdır. Uzun süre olup da doğal yollarla geçmeyen diş ağrısı dişlerinizin size verdiği önemli bir mesajdır. Mutlaka diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

2.Çene Ağrısı

Ciddi bir diş ağrısı da çene ağrısına sebep olabilir ya da sinüs problemleri, TMJ sendromu, diş gıcırdatma gibi sorunlar da çene kaslarının düzgün çalışmasına engel oluş ağrıya yol açabilirler. En iyisi çene ağrısı yaşadığınızda da diş hekiminizin yolunu tutmalısınız. Detaylı muayenenin ardından dişlerinizde bir sorun olmasa bile kendisi sizi bir kulak burun boğaz uzmanına sevk edebilir.

3.Ağız Kokusu

Kısa süreli olan ve yediklerinizle alakası olan ağız kokusu alarm sebebi değildir. Fakat uzun süreli ağız kokusu için mutlaka diş hekiminize danışmalısınız. Ağız kokusu diş eti hastalıklarının ya da daha ciddi bir problemin uyarısı olabilir. Ağız kokusunu önlemek için çoğu zaman günde iki kez düzenli diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak yeterlidir.

4.Dişeti Kanaması

Dişeti kanamaları dişlerinizi çok sert fırçalamanızla alakalı olabileceği gibi dişeti iltihabının ve dişeti hastalıklarının erken habercisi olabilir. Yeni diş ipi kullandığınızda yaşadığınız kanama çok önemli olmayabilir fakat düzenli olarak çok sık dişeti kanamanız varsa mutlaka diş hekiminize gitmelisiniz.

5.Ağız Yaraları (Aftlar)

Bazı ağız yaraları kendiliğinden ortaya çıkıp 1-2 güne kaybolurlar. Fakat bazıları bir iltihabın veya bir virüsün belirtisi olabilir. Dilinizde, yanaklarınızın içinde ve dişetlerinizde beyazımsı bu yaralardan sürekli görüyorsanız bu lökoplaki denilen bir rahatsızlık olabilir. Ayrıca sigara kullanan kişilerde daha yaygın görülür.

6.Çatlak Dişler

Dişlerinizde çıplak gözle görülmeyen ince kılcal çatlaklar olabilir. Düzenli diş hekimi ziyaretlerinizle bu çatlakları fark edebilir. Ağrısı hayatınızı zindana çevirmeden tedavi olabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?