fbpx

RAMAZANDA AĞIZ KOKUSU

ağız kokusu

Ramazanda Ağız Kokusu

Ramazan ayında çok sık karşılaşılan şikayetlerden biri olan ağız kokusu yalnızca diş çürüklerinden kaynaklanmaz. Diş eti hastalıkları, kötü yapılmış protezler, mide ve yemek borusu rahatsızlıkları da kötü kokulara neden olabilir. Oruçluyken yeme içme faaliyeti olmadığından, ağızda tükürük salgısı az seviyede olur. İftar ve sahur yemeklerinden sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakteriler ise ağızda kolayca ürer. Bu da ağızda asitlenmeye yol açarak diş çürüklerine neden olur.

Ağız boşluğunda; diş etindeki yaraların iyileşmesinde, diş çürümelerinin önlenmesinde ve ağız kokusunun engellenmesinde en önemli faktör tükürüktür. Günde 1-1,5 litre tükürük salgılanır ve ağız içindeki yararlı ve zararlı mikroorganizmaların dengesi tükürük ile sağlanır. Tükürük salgısının azalması durumunda çürük riskleri artar, ağız içindeki yaralar geç iyileşir ve ağız kokusu oluşur.

ramazan-sofrası

Ayrıca ramazan ayında tatlı ve şekerli besinlerin tüketimi de artar. Genellikle iftardan sonra tatlı yeme ihtiyacı duyulur. Tatlı yiyeceklerden sonra iyi temizliğin yapılmadığı durumlarda da dişler üzerinde kalan şekerli gıdalar dişlerin çürümesine neden olur. Yapmamız gereken şey; iftardan ve sahurdan sonra dişleri düzenli şekilde fırçalamak, diş ipi, arayüz fırçası ve gargara kullanmaktır. Sahur ile iftar aralarında zaman zaman ağzı su ile çalkalamak tükürük salgısını arttıracağı için faydalıdır. Diş fırçası ile macunsuz bir şekilde dişlerin fırçalanması da oluşabilecek çürüğün önlenmesinde etkili bir yöntemdir. Ağzında porselen (kuron-köprü) dişler olan veya insanlar arasında damak olarak bilinen total veya parsiyel protez bulunan kişiler, gün içerisinde tükürüğün yıkayıcı ve temizleyici etkisinden yoksun olacakları için, temizliklerine ekstra özen göstermeleri gerekir.

Beslenmemize de dikkat ederek Ramazan Ayında oluşabilecek sıkıntıların önüne geçebiliriz. Çok yumuşak ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak, asitli içecekleri çok tüketmemek, asitli içecekleri pipet ile içmek dikkat etmemiz gereken durumlardır. Ayrıca lifli gıdalar tüketerek ağızdaki mekanik temizliği sağlamış oluruz.

 

Nasıl yardımcı olabiliriz?