fbpx

Stres, ağız ve diş sağlığını tehdit ediyor!

Stres ağız ve diş sağlığını tehdit ediyor

Stresin ağız hijyeni ve diş sağlığını doğrudan etkileyen önemli bir faktör olduğunu belirten uzmanlar stresin, ağızda aft oluşumu, bruksizm (diş sıkma), ağız kuruluğu, diş eti hastalığı, ağız kokusu, prekanseröz lezyonlar gibi birçok ağız ve diş hastalığına sebebiyet verdiğini belirtiyorlar.

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan stres, baş ağrısı, kalp hastalığı, obezite, mide bulantısı, cilt hastalıkları, mide sorunları, vücut ağrıları gibi birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. 2007 yılında Journal of Periodontology‘de yayınlanan bir araştırmaya dikkat çeken uzmanlar, araştırmaya katılanların yüzde 56’sının stresin etkin bir şekilde diş fırçalamalarına ve diş ipi kullanmalarına engel olduğunu ifade etmelerinin stresin ağız hijyenine ne denli engel teşkil ettiğini ortaya koyduğunu ifade ediyor.

Stresle birlikte birçok insanın tütün veya alkol gibi ağız sağlığına tesir eden kötü veya olumsuz alışkanlıklara yöneldiğini belirten uzmanlar, “Tütün ve alkolün risk faktörleri, periodontal hastalığın oluşumunu etkileyebilir” dediler. İnsanların stresli olduğu dönemlerde kortizol hormonunun yükseldiğini ve bunun da periodontal hastalığa neden olabileceğine işaret ediyorlar.

Stres, ağız sağlığını olumsuz etkileyebilir

Stresin, ağızda aft oluşumu, bruksizm (diş sıkma), ağız kuruluğu, diş eti hastalığı, ağız kokusu, prekanseröz lezyonlar gibi birçok ağız ve diş hastalığına sebebiyet verdiği belirtilirken ağızdaki aft oluşumunun virüsler, bakteriler ve bağışıklık sisteminizdeki bazı eksikliklerin tetiklediğini ve ağızda küçük yaralar şeklinde ortaya çıktığı vurgulanıyor.

Dişeti hastalıklarının da oluşumunda stresin önemli bir rolü olduğunun altını çizen uzmanlar “Stresin, kişinin evde doğru ağız hijyeni uygulamasına etkide bulunabileceğine işaret eden bazı araştırmalar mevcuttur. Özellikle 18-20 yaş altı genç ve çocuklarda görülen stres, ağız sağlığı açısından çok önemlidir. Strese giren çocuk ve gençler içine kapanıp, kişisel ağız ve diş bakımlarını ihmal eder. Ebeveynler, bu stresi önemsemediğinde tedbir almakta gecikilir ve bu durum da ilerleyen yaşlarda büyük sorunlara yol açar. 12-20 yaş aralığında görülen stres, 18-30 yaşlarında kanama, papil kaybı ve ağrı şeklinde görülen ciddi diş eti hastalıklarına zemin hazırlamaktadır” diyorlar.

 

Stres, protez kullanan hastalarda kansere davetiye çıkarabilir

Kötü ağız hijyeninin kaçınılmaz bir sonucu olan ağız kokusunun, iş ve sosyal yaşamı da olumsuz etkilediğini, bu stres altında yaşayan bireylerin de, tükürük akımındaki azalmayla beraber dolaylı olarak ağız kokusunun ortaya çıkabildiğini belirten uzmanlar, stresin, protez kullanan hastalarda ilerleyen dönemlerde ağız içini daha da kötü hale getirerek prekanseröz lezyonların oluşumuna neden olarak kansere de davetiye çıkarabileceğine vurgu yapıyorlar.

 

Nasıl yardımcı olabiliriz?