fbpx

Şeffaf Plak – Telsiz Diş Tedavisi (Invisalign) Hakkında Merak Edilenler

seffaf-plak-telsiz-diş-tedavisi-invisalign

Şeffaf plak tedavisi nedir, avantajları nelerdir?

Şeffaf plak tedavisi (Telsiz Diş Tedavisi – Invisalign ) klasik ortodontik tedaviye alternatif olan yeni nesil ve neredeyse tamamen dijital bir ortodontik tedavi şeklidir. Klasik ortodontik tedaviye göre başlıca avantajları, hastaların istediği yiyecekleri tüketebilmesi, sosyal ortamlarda diş telim görünecek endişesi yaşamadan rahatça konuşup gülebilmeleri ve klinik ziyaretlerinin daha az gerçekleşmesi sayılabilir.

şeffaf plak

İçindekiler

Şeffaf plak tedavisi her türlü vakaya uygulanabiliyor mu?

Geleneksel ortodontik tedavilerle tedavi edebildiğimiz her vakaya bu tedavi şeklini kolaylıkla uygulayabiliriz.

Ağız sağlında ortodontik tedavinin önemi nedir ve plakların bu anlamda avantajları nelerdir?

Ortodontik problemlerin çözümü ağız, diş ve eklem sağlığına dair birçok problemi ve riski ortadan kaldırmaktadır. Çapraşıkların düzeltilmesi, diş taşı birikimi ve diş çürüğü oluşma riskini azaltırken, düzeltilen kapanış problemleri birçok eklem rahatsızlığını da tedavi edebilmektedir. Bu noktada plaklarla tedavi olan hastalar rahatça diş fırçalayabildikleri için ağız hijyeni ve sağlığı daha rahat korunmuş olur.

seffaf-plak-konusma

Şeffaf plaklar ağızda takılıyken konuşmada bir zorluk oluyor mu?

Plakların takılı olduğu ilk birkaç gün tükürük akışımızda hafif bir artış olabilmektedir fakat bu birkaç gün içerisinde geçer. Konuşmayı zorlaştıracak ve kötü anlamda etkileyecek bir durum söz konusu değildir.

Ağız içi tarayıcılarından bahsedebilir misiniz? / iTero tarayıcılar hekime ve hastaya ne gibi kolaylıklar sağlıyor?

Ağız içi tarayıcılar diş hekimliğinde dijital çağı başlatmışlardır. iTero tarayıcılar özellikle tedaviye daha başlamadan hastalara tedavi sonu simülasyonlarını gösterebilmesiyle, hastanın kafasında olan bütün soru işaretlerini en baştan kaldırabilmektedir. Klasik ölçü yöntemlerinde öğürme refleksi olan hastalarımız, konforsuz ve nispeten zahmetli bir süreçle karşı karşıya kalmaktadırlar. Dijital tarayıcılarla 1 dakika gibi bir zamanda zahmetsizce ölçü işlemini halledebilmekteyiz. iTero cihazı aldığımız dataları saklama kolaylığı sağlar, ölçüleri kolaylıkla plak firmasına ve dünyanın öbür ucuna 5 dakika gibi bir zamanda gönderebilme şansı vermektedir. Normal şartlarda kargo işlemleri ile 1 haftadan daha uzun sürede gönderirken, iTero cihazının bize kazandırdığı zaman paha biçilemez.

seffaf-plak-cocuk-tedavi

Şeffaf plak tedavisini çocuklar için daha eğlenceli hale getirmenin bir yolu var mı? Bu yöntemlerden biri olan Invisalign Stickables hakkında bilgi verebilir misiniz?

Karma dişlenmede ya da daimi dişlenmeye geçen çocuklarda şeffaf plak tedavileri sıklıkla uygulanmaktadır. Klasik tedavi tekniklerinde renkli lastiklerin çocuk hastaların motivasyonunu ve uyumunu çok artırdığı bilinmektedir, Invisalign Stickables ile çocuklara istedikleri emojileri plaklara yapıştırarak tedavilerimizi daha eğlenceli hale getirebilmekteyiz.

seffaf-plak-özelgün-kullanımı

Şeffaf plak tedavisi özel günlerde nasıl bir avantaj sağlıyor?

Şeffaf plak tedavisi yüksek hasta uyumu ile çok başarılı sonuçlar vermektedir. Plakların hastalar tarafından takılıp çıkarılmasının en büyük avantajı hastalarımızın düğün, sunum ve diğer özel günlerinde kısa molalar vermesine imkan vermesidir. Böylece hastalarımız özel günlerinde özgürce gülümseyip sonrasında tedavilerine kaldıkları yerden devam edebilmektedirler.

Şeffaf plak tedavilerinde hastaların yeme içme alışkanlıklarında bir değişiklik oluyor mu?

Şeffaf plak tedavilerinin bir diğer en büyük avantajı klasik tedavilerde yeme içme alışkanlıklarında konulan yasakların hiçbirinin bu tedavide geçerli olmamasıdır. Hastalarımız şeffaf plaklarını kullanırken içecek içmekte özgürdürler, şeffaf plakların gün içerisinde 20 ile 22 saat arasında takılması gereklidir ve onun dışındaki zaman diliminde istediklerini yemekte özgürdürler.

Sizin için ortodonti alanındaki en büyük dijitalleşme nedir?

3 boyutlu ağız içi tarayıcıların hayatımızı girmesiyle ortodontik tedavilerde en büyük dijitalleşme başladı, bunu 3 boyutlu yazıcılar takip ediyor.

seffaf-plak-spor

Sporla ilgilenen genç ve yetişkinler rahatlıkla şeffaf plak tedavisi görebilirler mi?

Şeffaf plak tedavileri spor yapan genç ve yetişkinler için klasik tedavilere kıyasla daha güvenli ve daha konforludur. Klasik tedavilerde spor yapan bireylerde travmaya bağlı sporcu yaralanmaları riski yüksekken şeffaf plaklar aksine ağız ve diş bütünlüğünü koruduğu için çok daha güvenlidir.

Estetik dış görünüşüne önem veren kişiler için şeffaf plaklar nasıl avantajlar sağlıyor?

Klasik tedavilere göre daha az gözükmesi ve ayrıca özel günlerde çıkarılabilmesi, yıllarca estetik görünüş sebebiyle ortodontik tedavilerini ertelemiş bireylerin rahatlıkla bu tedaviye erişmesine olanak sağlamaktadır.

seffaf-plak-cocuk-tedavisi

Şeffaf plak tedavisi çocuklar için uygun mudur? Avantajları nelerdir?

Karma dişlenmeye başlamış 7 yaşından itibaren her yaşta hastaya rahatlıkla uygulanabilir. Özellikle çocuklarda klasik ortodontik materyallerin yapısı itibariyle oluşturduğu zorlayıcı etkileri şeffaf plaklarda minimum görülmektedir.

Çocuklar için tavsiye ettiğiniz ilk muayene dönemi ne zaman?

Ortodontik muayene için çocukların daimi dişlenmeye başladıkları 6 yaş sonrası rutin ortodontik muayenelerini yapmasını tavsiye ediyoruz.

Çocuklarda şeffaf plakları kullanma disiplinini nasıl sağlıyorsunuz?

Çocuklarda uyum tedavi başarısının en büyük anahtarıdır. Bu uyumu sağlamanın en önemli ayağı da ailenin bu konuda yeterli motivasyonu kazanıp tedavi sürecinde çocuğa yeterli desteği vermesidir.

Büyüme çağındaki hastalar için şeffaf plak tedavilerinde önerdiğiniz yaş aralığı nedir?

Büyüme çağındaki hastalar için 7 yaşından sonra plaklarla fonksiyonel tedaviler yapılabilmektedir

Süt dişleriyle mi yoksa kalıcı dişlerle mi şeffaf tedavileri daha verimli oluyor?

Hem erken dönemde koruyucu ve önleyici tedaviler kapsamında, hem de daimi dişlenme döneminde bu tedaviler verimli olmaktadır.

Şeffaf plak tedavilerinde yetişkinler için önerdiğiniz yaş aralığı nedir?

Diş ve dişeti sağlıklı olan her birey her yaşta rahatlıkta tedavi olabilir.

seffaf-plak-temizleme

Şeffaf plakların kullanım süreleri ve bakımları nasıl oluyor?

Ortalama 10 gün her plağın kullanımını ve günlük 20 ile 22 saat aralığı plakların takılmasını önermekteyiz. Her gün plaklarımızı farklı bir diş fırçası ve sıvı sabunla temizleyip durulayabiliriz. Eczanelerden kolaylıkla bulabileceğimiz temizleme tabletleriyle, bir kabın içerisine su plak temizleme tabletini koyup temizliğini sağlayabiliriz

Şeffaf plak tedavilerinde kontrol süreçleri nasıl ilerliyor?

Hastalarımızı klasik tedavilere göre daha az görüyoruz ve kimi zaman gelişen teknolojilerle uzaktan görüntülü muayene bile yapma şansımız var. Ortalama olarak 3 ay gibi bir kontrol süresi söyleyebiliriz.

Şeffaf plakların disiplini hastanın elinde olduğu için tedavide aksamalar yaşanıyor mu?

Burada hekim olarak hastaya uygun tedaviyi sunmak çok önemli bir husustur. Bizlere müracaat eden hastaya doğru muayene yapılırsa ve tedavilerdeki avantaj ve dezavantajlar tam olarak anlatırsa, hastalarda maksimum verimi alacakları doğru tedavi tekniği ile tedavi olabileceklerdir. Buda uyum sorunu olabilecek öz disiplini zayıf hastalara şeffaf plak tedavisi yerine sabit mekanikler ile tedavi yapmayı gerektirecektir.

Bir hasta tedaviye karar verdiği andan itibaren, bize tedavi ve kontrol aşamalarından bahsedebilir misiniz?

Hastamız kliniğe geldiğinde genel muayene ardından ortodontik olarak değerlendirilmesi yapılır. Gerekli röntgen, fotoğraf ve 3 boyutlu taramaları alındıktan sonra planlama için software programa yüklenir. Burada hasta için en doğru planlama yapıldıktan sonra plakların üretim aşamasına geçilir, plaklar üretildikten sonra ilk kayıt tarihinden 3 hafta sonra plaklar Türkiye’ye gelmiş olur. İlk randevuda hastaya plakların uyumu ve diş hareketi için tasarlanmış attachments adını verdiğimiz diş üzerine yapıştırılan bağlantı parçaları yerleştirilir ve hastalara plakları teslim edilir. Sonrasında daha öncede bahsettiğimiz gibi 2 ile 3 aylık kontroller veya uzaktan online muayene ile takip yapılabilmektedir.

Finale geldiğimizde retainer adını verdiğimiz sabit ya da hareketli koruyucular uygulanır ve sonrasında 6 aylık kontroller yeterli olacaktır.

 

 

Ücretsiz muayene ve röntgen için sizi kliniklerimize bekliyoruz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?